Szkoła Podstawowa Nr 4 im. św. Jana Pawła II

ul. Harcerska 9

05-091 Ząbki

Tel: (22) 777-62-22

sekretariat@sp4zabki.pl

MISTRZYNI SZYMBORSKA

Realizacja ogólnopolskiego projektu „MISTRZYNI SZYMBORSKA” w naszej szkole.


W uznaniu zasług polskiej noblistki Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej. W tym roku przypada setna rocznica urodzin poetki, będzie to nie tylko doskonałą okazją do pełniejszego zaprezentowania postaci Wisławy Szymborskiej oraz jej twórczości, ale także do debaty na temat miejsca poetyckiego słowa we współczesnym świecie.

W naszej szkole realizujemy projekt, który ma nie tylko zapoznać uczniów z postacią i wierszami poetki ale też zachęcić uczniów do aktywnego i kreatywnego działania - poprzez akcje szkolne i konkursy: literackie, plastyczne, recytatorskie. Serdecznie zachęcamy wszystkich uczniów do udziału! Wszystkie informacje dostępne są na stronie internetowej szkoły oraz Facebooku.

Wisława Szymborska (wł. Maria Wisława Anna Szymborska) urodziła się 2 lipca 1923 r. w obecnych granicach administracyjnych Kórnika pod Poznaniem, ale całe życie była związana z Krakowem, gdzie mieszkała od 1929 roku i zmarła 1 lutego 2012 r.
Poetka debiutowała w 1945 roku wierszem Szukam słowa opublikowanym na łamach krakowskiego “Dziennika Polskiego”. Siedem lat później wydała pierwszy tom poetycki Dlatego żyjemy a w 1954 roku – Pytania zadawane sobie. Oba tomy powstały w duchu ówczesnej epoki i poetka nie włączała ich do późniejszych antologii, tłumacząc socjalistyczne inklinacje, widoczne na początku twórczości, swoją młodością i łatwowiernością. Właściwa droga twórcza poetki objawiła się kilka lat później, tomem poezji Wołanie do Yeti, wydanym w 1957 roku.

Szymborska była mistrzynią w zaskakiwaniu czytelnika niezwykłością zjawisk zwykłych. Stosowała przy tym gry językowe, wykorzystywała paradoksy, wieloznaczności, przemilczenia oraz ironię. W 1996 roku otrzymała Nagroda Nobla w dziedzinie literatury: za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości

Poezję Szymborskiej przetłumaczono na ponad 40 języków, a oprócz Nagrody Nobla, poetka otrzymała także nagrody: J.W. Goethego (1991), im. J.G. Herdera (1995), polskiego Pen Clubu (1996) oraz Order Orła Białego (2011).

K. Pasierb

Artykuły

2023-05-25

PROJEKT SZYMBORSKA – SUKCES W KONKURSIE OGÓLNOPOLSKIM

Z radością informujemy o sukcesie ucznia naszej szkoły w konkursie ogólnopolskim na przekład intersemiotyczny do wiersza W. Szymborskiej – SZYMBORSKA 3D, organizowany przez Szkołę Podstawową nr 50 im. Emilii Plater w Gdańsku.

Uczeń klasy 8s – Wiktor Krzykowski zajął 3 miejsce! Wykonał pracę do wiersza naszej noblistki pt.: „Kałuża”.

Serdecznie gratulujemy!

Czytaj więcej o: PROJEKT SZYMBORSKA – SUKCES W KONKURSIE OGÓLNOPOLSKIM
2023-05-14

Projekt - Mistrzyni Szymborska

10 maja odbyło się wręczenie nagród w konkursach ogłoszonych w ramach realizacji ogólnopolskiego projektu „Mistrzyni Szymborska”.

Czytaj więcej o: Projekt - Mistrzyni Szymborska
2023-04-17

PROJEKT - MISTRZYNI SZYMBORSKA - KONKURS RECYTATORSKI

13 kwietnia w ramach realizacji projektu MISTRZYNI SZYMBORSKA odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski poezji Wisławy Szymborskiej. Wiersze polskiej noblistki recytowali uczniowie klas 4-8, a ich występy oceniło jury. W konkursie nagrodzeni zostali:

Czytaj więcej o: PROJEKT - MISTRZYNI SZYMBORSKA - KONKURS RECYTATORSKI
2023-04-04

PROJEKT SZYMBORSKA – Klasa 8s- tworzenie przekładów intersemiotycznych do wierszy.

Klasa 8s w ramach Projektu Szymborska, realizowanego w naszej szkole w 100. rocznicę urodzin poetki oraz w ramach obchodów roku naszej noblistki zmierzyła się z przeniesieniem poezji do rzeczywistości, wykonując budowle i instalacje do wierszy. Nie było łatwo ale prace zachwycają i te najlepsze biorą udział w konkursie szkolnym.

Czytaj więcej o: PROJEKT SZYMBORSKA – Klasa 8s- tworzenie przekładów intersemiotycznych do wierszy.
2023-03-13
2023-03-13

PROJEKT MISTRZYNI SZYMBORSKA - KONKURS

Szczegóły i regulamin konkursu: „Tak widzę poezję”.

Cele konkursu:

• wspieranie czytelnictwa literatury pięknej, w szczególności twórczości Wisławy Szymborskiej;
• rozwijanie literackiej wrażliwości, wyobraźni i umiejętności literackich;
• rozwijanie pogłębionego odbioru poezji;
• zachęcanie do odważnego wyrażania odczuć związanych z odbiorem poezji;
• kreowanie i wspieranie talentów literackich;
• rozwijanie mowy ojczystej.

Czytaj więcej o: PROJEKT MISTRZYNI SZYMBORSKA - KONKURS