Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego

Samorząd uczniowski to ważny organ każdej szkoły, który daje uczniom realną możliwość uczestniczenia w jej życiu i wpływ na jej funkcjonowanie. Działalność samorządu uczniowskiego to doskonała lekcja demokracji, samorządności, ale i jedna z najważniejszych spraw w procesie wychowania w szkole. Dyrektor szkoły musi współpracować z samorządem uczniowskim, a co za tym idzie respektować przysługujące im kompetencje, prawa i obowiązki.

Samorząd tworzą wszyscy uczniowie szkoły,  a organy samorządu szkolnego ich reprezentują.

Zaś szczegółowe kompetencje samorządu uczniowskiego określa statut szkoły, a dokumentem, który zawiera szczegółowe zasady związane z działalnością samorządu jest regulamin samorządu, który powinien określać:

1. zasady wybierania reprezentacji samorządu,
2. działania organów samorządu.

Cele główne działań Samorządu Uczniowskiego:

• Reprezentowanie całej społeczności uczniowskiej szkoły.

• Stwarzanie warunków do wyzwolenia w uczniach aktywności społecznej, samokontroli, samooceny i samodyscypliny.

• Rozwijanie zainteresowań naukowych, kulturalnych, sportowych, organizowanie rozrywki.

• Współorganizowanie imprez o charakterze uroczystym i rozrywkowym.

• Pomoc w planowaniu życia i pracy w szkole.

• Kształtowanie umiejętności grupowego działania społeczności uczniowskiej.

• Zapobieganie konfliktom i rozstrzyganie sporów między uczniami oraz między uczniami i nauczycielami.

• Budowanie poczucia odpowiedzialności, szacunku i tolerancji.