Jesteś tutaj: Start / SPECJALIŚCI / Socjoterapeuta

Socjoterapeuta

Czym zajmuje się socjoterapia:

Jest jedną z form pomocy pedagogiczno-psychologicznej adresowanej do dzieci borykającymi się z różnego rodzaju trudnościami społecznymi, emocjonalnymi oraz wychowawczymi.

Socjoterapia jest metodą pracy z grupą.

Dzięki spotkaniom grupowym stwarza dzieciom warunki umożliwiające zajście procesu socjoterapeutycznego (zmiana sądów o rzeczywistości, sposobów zachowań i odreagowanie emocjonalne itp.).

Socjoterapia jest zatem procesem ukierunkowanym na „leczenie” występujących u dzieci zaburzeń, zwłaszcza zaburzeń zachowania, nadpobudliwości i zahamowania, niektórych zaburzeń emocjonalnych.

Zajęcia socjoterapeutyczne:

Mają one charakter ustrukturyzowanych spotkań grupowych, na które składają się odpowiednio dobrane gry, zabawy i ćwiczenia.

Metody wykorzystywane podczas zajęć socjoterapeutycznych to m.in.:

- praca w kręgu i rundki

- „burza mózgów”

- zabawy muzyczno – ruchowe

- elementy relaksacji,

- zajęcia z dziedziny arteterapii

-odgrywanie scenek ( elementy dramy),

- dyskusja i pogadanka,

- praca w parach bądź małych grupkach,

- zabawa pod okiem socjoterapeuty

W SP4 zajęcia z socjoterapii z elementami TUS prowadzi pedagog, trener TUS- mgr Anna Baranek